Nurtująca filozofia

pytania na które nie dostanę odpowiedzi       *Kto stworzył świat? *Jaki jest sens naszego życia? *Dokąd zmierzamy? *Dlaczego myślimy...

pytania na które nie dostanę odpowiedzi

     *Kto stworzył świat?
*Jaki jest sens naszego życia?
*Dokąd zmierzamy?
*Dlaczego myślimy?
*Co zadecydowało, że ludzie kierują światem?
*Skąd się wzięły w nas różne emocje?
*Cz każdy człowiek jest inny?
*Czy świat jest dobry dla ludzi?
*Jak to możliwe, że chodzimy, oddychamy?
*Dlaczego ludzie i zwierzęta zostały przystosowane do świata?
*Jaki był początek świata?

     Mogę się założyć, że z takimi pytaniami zdarzyliście się nie raz. Idąc do sklepu zastanawiałeś się jak to możliwe, że chodzisz. Leżąc i rozmyślając zastanawiałeś się jaki był początek świata? jak powstaliśmy? dlaczego żyjemy? Na te pytania ciężko dostać odpowiedź. Przy takich stwierdzeniach wklucza się różne teorie, dlatego są określane pytaniami filozoficznymi. 


     Filozofia- co to w ogóle jest? Z greckiego słowo fileo oznacza umiłowanie, a sofija - mądrość, ciekawość. Już w starożytnym Grecji ludzie rozmyślali o swoim losie na ziemi, np. Platon gdzie jego idee tłumaczyła, że świat nie jest postrzegany jako realny, tylko jako złudzenie. Innym starodawnym filozofem był również Sokrates uważający, że tylko cnotliwe życie prowadzi do szczęścia. Krótko mówiąc, filozofia to próba zrozumienia świata. 

     Tak więc, nie jest to tak, że to nasza era zaczęła dopytywać się prawdy o naszym świecie. Ludzka rasa jest bardzo ciekawa, ale to dobrze. Gdyby nie to nie byłoby tyle wynalazków, leków jakie ludzie stworzyli dzięki swojej ciekawości, czyli dążeniu do wiedzy.
No dobra, ale wtedy co z mądrością? Czy ją też uzyskujemy wraz z ciekawością o naszym świecie? Czy jeżeli rozmyślamy, to oznacza to że jesteśmy mądrzy? Mądrość to również szerokie pojęcie. W słowniku definicja tego słowa mówi, że to posiadanie pewnej wiedzy. Tylko jakiej? Od jakiego momentu możemy nazwać siebie mądrym? Człowiek mądry potrafi rozpoznać dobro od zła, chce nadać swojemu życiu sens. Więc odpowiedź na pytanie, od kiedy możemy nazwać siebie mądrym wywnioskuje, że stajemy się mądrzy, kiedy rozumiemy  sens idei.  
 

    Świat, w którym żyjemy ma tyle jeszcze nie zbadanych tajemnic, teorii że na samą myśl przechodzą mi ciarki po ciele. Czasami zadaje sobie pytanie, a co jeśli to wszystko to tylko sen? To co robimy w tej chwili zapadnie gdzieś w niepamięć, zapomnienie. Otóż, na takie pytania chyba nigdy nie dostanę odpowiedzi, ale lubię w takich sytuacjach pobyć takim filozofem i rozmyślać własne teorie. 

   
   


    To mój pierwszy post o przemyśleniach. Czasami lubię je sobie wyjaśniać w głowie, lecz czy nie lepiej jest żyć teraźniejszością i nie zawracać sobie głowy takimi pytaniami? Czekam na Wasze opinie na ten temat, piszcie co sądzicie :) 

You Might Also Like

9 komentarze

 1. w zyciu chyba chodzi o to aby sie wyszalec, dobrze bawic i reazlizowac marzenia ;) powinnismy robic to, co sprawia nam przyjemnosc ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja akurat bardzo lubię filozofię... uwielbiam to, ze tak naprawdę nie wiemy nic. Wszystko może być inne w jakieś "prawdziwej prawdzie", odgórnym założeniu. Znamy tylko nasz świat. Tylko przez ten pryzmat potrafimy patrzeć, cokolwiek nie wymyślimy, ma jakieś odzwierciedlenie na Ziemi. Choćby to, wymyśleć nowy kolor. Nie możemy, przywołujemy to, co znamy i trochę co najwyżej możemy to zmienić, np. pisząc książki tworzymy historie, ale oparte na realiach, tym, co widzimy na własnym podwórku
  Opowiastki Prawdziwe (klik)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłoby nudno gdyby wszystko było takie oczywiste :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak na pierwszy post z przemyśleniam na prawdę świetny! :)
  Zapraszam do mnie na rozdanie! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny i inspirujący post! :D
  Dziękuję za komentarz u mnie i zapraszam ponownie♥
  Mój blog-klik!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny blog, jak na początek. Oby tak dalej. : ) + obserwuję i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak na początek to bardzo fajnie!


  http://by-aleksandraa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie zawsze zastanawia kto stworzył świat :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy